قرارداد مشاركت در ساخت يكي از کارآمدترین و محبوب‌ترین قراردادهای ساخت و ساز است؛ كه در آن مالك زمين با یک سازنده قرارداد منعقد می نمايد تا در ازاي احداث پروژه ای ساختمانی در زمين خود، در عرصه و اعیان، شريك گردد. افزایش روزافزون قیمت املاک قابل ساخت، پروانه های تخریب و نوسازی،مصالح ساختمانی و نیروی کار، این نوع از قراردادها را به کاربردی‌ترین و رایج‌ترین قراردادهای حوزه ساخت و ساز خصوصاً ساخت و ساز شهری تبدیل نموده است.

طبق تحقیقات متعدد آکادمیک، در حال حاضر انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت به عنوان قراردادهای نوپای ساختمانی در کشور، به صورت غیر کارشناسی، سلیقه ای و با ریسک بسیار بالا در مراکز غیررسمی منعقد می‌شوند. با در نظر گرفتن تعداد زیاد و رو به رشد این قراردادها در حوزه صنعت ساختمان، متاسفانه فقدان وجود حتی یک پایگاه تخصصی در کشور، موجب نابسامانی‌های فراوانی از جمله تعدد دعاوی حقوقی،کاهش کیفیت ساخت بناها و متضرر شدن طرفین قرارداد در حوزه این قراردادها شده است. عدم صلاحیت سازندگان، در نظر نگرفتن همه جوانب حقوقی و مهندسی و اقتصادی، عدم وجود بستر مناسب جهت عقد قرارداد، عدم امکان دسترسی مالکین با مجموعه سازندگان دارای صلاحیت و عدم دسترسی سازندگان دارای صلاحیت به املاک مستعد، موجب شد که مجموعه مشارکت‌یار به ایجاد پلتفرم فرایند انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت بپردازد.

مجموعه مشارکت‌یار فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرده است. هدف این پلتفرم ایجاد یک فرآیند بر یک بستر تخصصی بر پایه مسائل حقوقی، مهندسی و اقتصادی، جهت افزایش کیفیت و بهره‌وری و کاهش حداکثری مناقشات در قرارداد‌های مشارکت در ساخت و توسعه این نوع از قرارداد‌ها در کشور می‌باشد. مجموعه ما متشکل از مهندسان عمران و معماری ذیصلاح و مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی دادگستری در رشته های راه و ساختمان و امور ثبتی می‌باشد. مشارکت‌یار دارای بزرگترین بانک اطلاعاتی سازندگان دارای صلاحیت کشور است که همواره در حال تکامل می‌باشد. مجموعه ما برای انتخاب سازنده برای املاک مستعد ساخت، از روش جمع سپاری گروهی یا "Crowdsourcing " استفاده میکند.

مراحل اجرای هر پروژه توسط پلتفرم مشارکت یار به ترتیب زیر است:

کلیه کارشناسی‌های فنی و حقوقی در مورد سازندگان مناسب برای ملک ها و ملک های مناسب برای سازندگان محترم، پیشنهاد سازندگان ذیصلاح و اعتبارسنجی شده به مالکان از میان سایر سازندگان، طراحی حقوقی و فنی قرارداد مشارکت در ساخت بر اساس شرایط منحصر به فرد هر قرارداد، کنترل فنی سازه در حین اجرا، و جلوگیری از انحراف قرارداد از اهداف پیش‌بینی شده و داوری قرارداد مشارکت در ساخت .

رسالت مجموعه مشارکت‌یار، شامل موارد زیر است:

 1. توسعه قرارداد‌های مشارکت در ساخت به دلیل کارایی بالای این نوع قراردادها، در شرایط گرانی افسار گسیخته املاک قابل ساخت، پروانه‌های تخریب و نوسازی و مصالح ساختمانی؛
 2. انجام پیش بینی های لازم و طراحی قراردادهای مشارکت در ساخت با در نظر گرفتن کلیه جوانب فنی و مهندسی، حقوقی و اقتصادی؛
 3. همراهی فنی و حقوقی طرفین قرارداد پس از عقد قرارداد و حین اجرای پروژه و انجام خدمات نظارت و داوری قرارداد؛
 4. بالابردن اعتماد مالکان محترم به انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت با هدف کاهش حداکثری ریسک و بالابردن حداکثری بهره‌وری املاک ؛
 5. توسعه صنعت ساخت و ساز کشور به واسطه این نوع قراردادهای مشارکتی و کمک به تامین مسکن مردم عزیز کشور ایران.

چرا مشارکت یار

 • تخصصی بودن: مجموعه مشارکت‌یار فقط در مورد پروژه های مشارکت در ساخت فعالیت دارد و با داشتن تیمی شامل مهندسان عمران و معماری، کارشناسان رسمی دادگستری و وکلای دادگستری که همگی دارای تجربه بالا در امر مشارکت در ساخت می‌باشند، به ارائه خدمت در بالاترین سطح می‌پردازد.
 • تجربه کاری بالا: مجموعه مشارکت یار از سال 1392 به ارائه خدمات در حوزه مشارکت در ساخت می‌پردازد و تا کنون بیش از 400 پروژه مشارکت در ساخت را طراحی و به سرانجام رسانده است. این تجربه بالا قدرت آسیب شناسی، پیش بینی و پیش گیری معضلات این نوع از قراردادها را به خوبی به این مجموعه داده است.
 • پشتوانه علمی و آکادمیک: مجموعه مشارکت یار از ابتدا تا اکنون رویکردی علمی و آکادمیک به آسیب‌شناسی قرارداد‌های مشارکت در ساخت داشته است و در این موضوع مقالات و پژوهش‌های متعددی را تألیف و تحلیل نموده است.
 • پلتفرم جمع سپاری فراگیر: شیوه جمع سپاری به مالکین محترم این قدرت انتخاب را می‌دهد که از میان تعداد زیادی از سازندگان، طرح‌ها و پیشنهادات فنی و مالی متعدد، سازنده اصلح را انتخاب کنند. همچنین امکان دسترسی سازندگان محترم به تعداد زیادی املاک قابل ساخت در کشور را فراهم میکند که همگی کارشناسی شده و توجیه فنی و اقتصادی برای مشارکت در ساخت را دارند.
 • کاهش زمان و افزایش بهره وری
 • صداقت کاری و بی‌طرفی
 • ارائه خدمات کارشناسی مهندس و حقوقی پیش از عقد قرارداد تا اتمام پروژه برای طرفین